יעל פרידמן לוגו

Terrarium

טרריום צמחים - כל מה שצריך לדעת

המוצרים האהובים ביותר באתר:

רוצות להביא את הצוות שלכן לפעילות גיבוש או להגיע לסדנא כייפית עם חברים? 

לחצו כאן כדי להתרשם ממגוון סדנאות טרריום באתר.

מה זה טרריום?

המונח “טרריום” מגיע מלועזית (טרה=אדמה). טרריום צמחים (טרריום צמחיה) הינו למעשה סוג של חממה.

הוא בדרך כלל מורכב ממיכל זכוכית אטום (= טרריום סגור), המכיל אדמה, צמחים וטחב, וניתן לפתוח אותו לתחזוקה כדי לגשת אל הצמחים שבתוך הזכוכית. עם זאת, טרריום זכוכית יכול להיות גם פתוח לסביבתו החיצונית (= טרריום פתוח).

איך עובד טרריום?

טרריום סגור לחלוטין מייצר סביבה ייחודית לגידול צמחים בזכוכית, שכן ה”קירות” השקופים מאפשרים לחום ולאור להיכנס פנימה. המיכל האטום לאוויר חיצוני, בשילוב החום הנכנס פנימה מאפשר יצירת “מיני” מחזור מים. מחזור המים הזה מתרחש מכיוון שהלחות מהאדמה ומהצמחים מתאדה בטמפרטורות הגבוהות יחסית הקיימות בתוך הטרריום. אדי מים אלה מתעבים על דפנות המיכל, ובסופו של דבר זורמים חזרה לצמחים ולאדמה שמתחתיהם. תהליך זה תורם ליצירת סביבה אידיאלית לגידול צמחים, אספקת מים מתמדת, ובכך מונע מהצמחים להתייבש. 

בנוסף לכל זה, האור העובר בזכוכית השקופה של הטרריום מאפשר לצמחים בכלי הזכוכית לקיים את תהליך הפוטוסינתזה, היבט חשוב מאוד בגידול הצמחים. כחלק מתהליך זה, הצמח מייצר חמצן במהלך שעות האור ומשתמש (רק) בחלקו בלילה. 

לגבי “מזון” הטרריום – חומרי הדישון השונים אשר נמצאים בתערובת השתילה מספקים לצמח את כל צרכיו וכך הוא מסוגל לחיות ולשגשג לאורך זמן רב.

איזה צמחים שמים בטרריום?

רוב הצמחים המתאימים לטרריום צמחים (צמחי טרריום, צמחים בתוך זכוכית) דורשים הרבה אור אך לא ישיר. בנוסף, הצמחים צריכים להתאים לסביבה בעלת רמת לחות גבוהה. מבחינת טמפרטורה, הצמחים צריכים להתאים לטמפרטורות חדר, בין 18-24 מעלות צלזיוס. יש להימנע משינויי טמפ’ חריגים. דוגמאות לסוגי צמחים מתאימים לטרריום: פיטוניה גידי כסף, פפרומיה, היפואסטס, פיקוס ועוד.

רוצות גם ללמוד איך להכין טרריום בעצמכן?

בואו עם הצוות שלכן לפעילות גיבוש/ פעילות כייפית עם כמה חברות.

  לחצו כאן כדי לגלות את סדנאות הטרריום שלי.

הנחיות טיפול ותחזוקה קלה בטרריום צמחים

 1. הצמחים בתוך טרריום סגור דורשים כמות אור גבוהה יחסית, אך ללא אור שמש ישיר. לכן מומלץ למקם את הטרריום בחדר צפוני במידת האפשר. במידה ולא, יש למקם את הטרריום במקום מואר ולוודא שבמהלך היום אין עליו שמש ישירה. לחילופין, במקומות בהם אין מספיק אור טבעי, ניתן להוסיף תאורת לד (לינק לרכישה).
 2. יש לבדוק לעתים קרובות את כמות העיבוי של המים על כלי הזכוכית ומצבם של הצמחים. במידה ומופיעות טיפות מים גדולות יחסית על הזכוכית, יש להשאיר את המיכל פתוח למשך זמן מה, עד שעודף הלחות יתאדה. במקרים מסוימים, יתכן ויהיה צורך לשמור על המכסה פתוח מעט כדי לאפשר זרימת אוויר צח. עם זאת, יש לזכור כי טרריום צמחים מאוזן צריך להיות בעל כמות מסוימת של לחות על הזכוכית.
 3. איך משקים טרריום סגור? טרריום סגור לחלוטין דורש השקיה מועטת או ללא השקייה כלל, אך אם יש ספק, תמיד נעדיף פחות מים, על יותר מדי מים בטרריום. במידה וניתן לראות מים בכמות גדולה בתוך חלוקי הנחל/ אבני הניקוז שבתחתית המיכל, הנ”ל מצביע על כך שיש יותר מדי מים. מאידך, יש להיזהר גם שהצמחים לא יתייבשו עקב חוסר מים קיצוני.
 4. כאשר מוסיפים מים, יש לעשות זאת בכמויות קטנות בכל פעם, מכיוון שאין מקום רב לעודפי המים להתנקז אליו. עדיף להשקות עם מזרק או טפטפת קטנה ישירות על האדמה או עם מרסס מים.  במידה ומרססים באמצעות מרסס מים, יש להשאיר את המיכל פתוח עד להתייבשות העלים על מנת למנוע ריקבון. 
 5. במידה ונראים סימני ריקבון/ עובש, יש להשאיר מייד את המיכל פתוח עד שהצמחים מתאוששים.
 6. יש להוציא מייד צמחים חולים או מתים ובמידה ומתפתח עובש, יש להסירו מייד.
 7. מומלץ להשקות את הטרריום במים מזוקקים / מי מזגנים / מי אוסמוזה הפוכה / מים מפולטרים או במי ברז שנותרו בחוץ במשך 24 שעות (בכדי לאפשר לכלור שבהם להתאדות).
 8. באופן כללי, לא מומלץ לדשן טרריום, אך במידה והצמחים איבדו את חיוניותם (שלא מטעמי הסעיפים מעלה), ניתן לדשן אותם באמצעות תערובת בעוצמה חלשה.
 9. לעיתים יתכן שיהיה צורך לגזום צמחים שגדלו או להחליף צמחים שנרקבו או התייבשו.

במידה ויש לכם ספק, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולהתייעץ. אל תחכו.

 1. הצמחים בטרריום דורשים כמות אור גבוהה, אך אין לחשוף אותם לאור שמש ישיר. במקומות בהם אין מספיק אור טבעי, ניתן להוסיף תאורת לד (לינק לרכישה).
 2. איך משקים טרריום פתוח? טרריום פתוח יש להשקות לרוב בין 3-6 ימים ולפעמים אף יותר מכך (לעתים קרובות יותר עבור טרריום פתוח לחלוטין) – הנ”ל משתנה ותלוי בסביבת ובמיקום הטרריום בחדר, בעונות השנה וכד’.
 3. כאשר יש צורך בהוספת מים (כאשר תחתית הטרריום יבשה או כמעט יבשה ממים), יש להוסיף אותם רק במינונים קטנים עם מזרק או טפטפת קטנה ישירות על האדמה או באמצעות מרסס מים. במידה ומרססים באמצעות מרסס מים, יש להשאיר את המיכל פתוח עד להתייבשות העלים על מנת למנוע ריקבון. במידה וניתן לראות מים בכמות גדולה בתוך חלוקי הנחל שבתחתית המיכל, הנ”ל מצביע על כך שיש יותר מדי מים. מאידך, יש להיזהר גם שהצמחים לא יתייבשו עקב חוסר מים קיצוני. כלל אצבע לכמות מים טובה הוא שניתן לראות מים בשכבה התחתונה ביותר בטרריום (שכבת אבני הניקוז), אך לא מעליה.
 4. יש להקפיד על השקיה של טרריום פתוח במים מזוקקים, או במי ברז שנותרו בחוץ במשך 24 שעות (בכדי לאפשר לכלור שבהם להתאדות).
 5. ניתן להשתמש בתערובת דשן בעוצמה חלשה כדי לדשן את הצמחים שבטרריום.
 6. יתכן ויהיה צורך לגזום את הצמחים בטרריום פתוח מדי פעם.
 7. יש להוציא מייד צמחים חולים או מתים ובמידה ומתפתח עובש, יש להסירו מייד.
 8. מומלץ לבדוק באופן תדיר את מצב הצמחים ולטפל בהם בהתאם.

במידה ויש לכם ספק, אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ולהתייעץ. אל תחכו.

שימו לב: למרות שצמחים בטרריום, סגור ופתוח כאחד, נוטים לגדול לאט, יש לגזום או להחליף כל צמח שגדל יתר על המידה בסביבתו.

רוצים להעמיק את הידע בתחום הטרריום ולקבל תוכן בלעדי ומעמיק בתחום, הטבות ייחודיות ועוד?
הרשמו ממש כאן למטה:

מדריך: איך להכין טרריום צמחים?

לצורך הכנת טרריום צמחים בהרכבה עצמית עליכם להצטייד במספר חומרי גלם וציוד:

 חומרי גלם:

 • כלי זכוכית לטרריומים.
 • אבני ניקוז.
 • רשת ניקוז לעציץ.
 • פחם אקטיבי.
 • תערובת אדמת שתילה.
 • חומרים לעיצוב – אבני טוף בגדלים וצבעים שונים. 
 • צמחים המתאימים לטרריום.
 • טחב לטרריום.

כלים וציוד נדרש נוסף:

 • קאטר/ מספרי גינון.
 • פינצטה (מלקטת).

 • מרססת מים להשקייה/ מזרק.

 • מים מזוקקים / מי אוסמוזה הפוכה / מים מפולטרים / מים שעמדו 24 שעות. לא מי ברז!

 

שלבי ההרכבה:

הכנת התשתית ותכנון עיצובי:
 1. קחו את כלי הזכוכית לטרריומים שבחרתם.
 2. מקמו את אבני הניקוז בתחתית הכלי, כך שיכסו את בסיסו ולפחות בגובה 1 ס”מ (הגובה הנדרש מושפע מגודל הכלי).
 3. גיזרו את רשת הניקוז, כך שהיקפה יהיה קטן יותר בכ 1 ס”מ מכלי הזכוכית (על מנת שלא תבלוט מבעד לזכוכית).
 4. מקמו את הרשת במרכז כלי הזכוכית מעל לאבני הניקוז.
 5. פזרו שכבה דקה ואחידה של פחם אקטיבי על גבי הרשת. מטרת הפחם הינה לנקות את המים שמחלחלים לתחתית הכלי ושלאחר מכן מתאדים ויורדים חזרה לצמחים בצורת טיפות. זאת כחלק מתהליך מיחזור המים בכלי.
 6. פזרו שכבה אחידה של תערובת אדמת שתילה מעל לשכבת הפחם האקטיבי ובעדינות הדקו מעט את האדמה. כמות האדמה משתנה לפי גודל הכלי שבחרתם וגודל הצמחים שבחרתם לשתול.
 7. הוסיפו שכבת אדמת שתילה נוספת בחלק האחורי של הכלי, על מנת לשוות לטרריום מראה עם “תחושת עומק”. הדקו אותה מעט בעדינות.
 8. תכננו את המראה שתרצו להעניק לטרריום, ותכננו היכן ימוקם כל צמח וכל פריט עיצובי. צמחים גבוהים יותר מומלץ למקם בחלק האחורי של הכלי ואילו צמחים נמוכים יותר בחלקו הקדמי. עבור כל צמח יש לתכנן מרחק של לפחות 1 ס”מ מדפנות הכלי.
שתילה ועיצוב:
 1. לאחר שסיימתם לבצע את תכנון הטרריום (ניתן גם לצייר סקיצה על דף), הוציאו את הצמחים מכוסית הפלסטיק שלהם והסירו מהם בעדינות את רוב האדמה (היזהרו לא לפגוע בשורשים של הצמח). הסרת האדמה תקל עליכם את מהלך השתילה.
 2. שיתלו את הצמחים לטרריום סגור או פתוח במקום שתכננתם עבורם והדקו בעדינות את האדמה סביבם.
 3. עצבו את הטרריום כאוות נפשכם – ניתן להוסיף שביל הליכה מאבנים קטנות, טחב לטרריום וכד’.
 4. השקייה ראשונית – ההשקייה הראשונית של טרריום שונה מהשקייה השוטפת שלו, וכוללת כמות מים גדולה יותר על מנת להתחיל להניע את כל הפלא הזה. לצורך ההשקייה הראשונית, קחו בקבוק ריסוס מים המכיל מים מזוקקים / מי אוסמוזה הפוכה / מים מפולטרים או מים שעמדו 24 שעות לפחות, רססו איתו את כל הטרריום, ונקו את הדפנות משאריות האדמה. ניתן, בנוסף, או לחילופין, להשתמש במזרק כדי להשקות ישירות את האדמה תוך כדי שליטה בזרם המים ובמיקום הזרם.
ניקוי ותחזוקה שוטפת:
 1. קחו חתיכה קטנה של נייר סופג/ מגבת נייר, קפלו אותם לכדי צורת מלבן ונקו איתה את דפנות הטרריום משאריות הלכלוך והטיפות.
 2. עכשיו רק נותר לכם לתחזק את הטרריום לפי ההנחיות שבתחילת דף זה, להתבונן בו, “להוריד הילוך”, ובעיקר להנות!

ב ה צ ל ח ה !

רוצים להביא את הצוות שלכם לפעילות גיבוש או להגיע לסדנא כייפית עם חברים?

התרשמו מהסדנאות מטה או לחצו כאן ואחזור אליכם עם כל הפרטים.

מה זה טחב ?
אודות גידול טחב

טחב, אחד מהיצורים העתיקים והמרתקים ביותר שלעולם הצומח, פותח בפנינו עולם שלם של יופי ופשטות. מדובר בצמחייה אשר לא נושאת פרחים או זרעים (לא וסקולרית), אך מצליחה להקסים ולהפליא במגוון צורותיה ובצבעיה הרבים.

בישראל, ניתן למצוא טחב באזורים רבים, מהגליל ורמת הגולן דרך הכרמל ועד למדבר, מה שמראה על יכולת ההתאמה המרשימה של הטחב לתנאים שונים.

 

סוגי טחב למכירה

הכללים הבסיסיים לגידול טחב לטרריום ולתחזוקתו

תנאי הגידול הדרושים:

1. אור: טחב צריך אור מפוזר (בניגוד לאור ישיר) או מקום עם צל חלקי. אור ישיר מהשמש עלול לשרוף אותו. אם אתם משתמשים במנורת לד, בחרו במנורה עם טמפרטורת צבע של 5,000-6,500 קלווין.

2. לחות: טחב אוהב לחות! טרריום סגור שומר על לחות פנימית המעניקה סביבה מושלמת לטחב. וודאו שהלחות הנשמרת בטרריום גבוהה, אבל מנגד, שלא נוצר עודף מים שיכול לגרום ליצירת עובש.

3. טמפרטורה: טחבים מסתדרים הכי טוב בטמפרטורות נוחות של חדר, בין 15 ל-25 מעלות צלזיוס. בימי הקיץ הישראלי מומלץ מאוד למקם בחדר ממוזג.

 

איך לגדל טחב בטרריום ?

1. השקיה: הזלפת מים בעדינות על הטחב כאשר הקרקע מתחילה להראות יבשה (בדר”כ ההמלצה הינה פעם בשבוע. יש לוודא שהטחב לא נשאר ספוג מים). זכרו, עדיף פחות מים מאשר עודף מים.

2. תחזוקה: הסירו חלקים יבשים או נגועים של הטחב כדי למנוע התפשטות של מחלות או עובש.

3. זהירות מעובש: אם אתם רואים שנוצר עובש, פיתחו את הטרריום למספר שעות לאוורור והסירו את העובש בעדינות.

4. דישון ייעודי: מומלץ לדשן טחב אחת לשבוע באמצעות תרסיס ייעודי “וואבי קוזה” (לינק למוצר) המסייע בהגברת צבעו הירוק וכן היותו בעל אפקט דוחה חרקים.

 

לסיכום, גידול טחב טרריום הוא פרויקט נהדר עבור מתחילים ומנוסים כאחד. הוא מצריך מעט תחזוקה, מעניק הרבה יופי, ויכול להוסיף נגיעת טבע לכל סביבה.

ניתן למצוא טחב למכירה במספר חנויות בארץ המתמחות בטרריומים וכן בחלק מחנויות החיות ודגי נוי.

רוצים להעמיק את הידע בתחום הטרריום ולקבל תוכן בלעדי ומעמיק בתחום, הטבות ייחודיות ועוד?
הרשמו ממש כאן למטה:

רוצים להיות מעודכנים על מועדי סדנאות חדשות, הטבות ייחודיות לחברים רשומים ועוד?

הרשמו לקבלת הטבות בלעדיות ועדכונים.
ובנוסף, 7% הנחה לרכישה הראשונה באתר!

** ללא כפל הנחות. בתוקף 30 יום מתאריך ההרשמה. הטבה אחת ללקוח. לא כולל דמי משלוח.